Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V údolí Orionu

Uznání vizualizace: NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon,
Z. Levay, J. DePasquale, L. Frattare, M. Robberto, M. Gennaro (STScI) and R. Hurt (Caltech/IPAC)

Tento vzrušující a neznámý pohled na mlhovinu v Orionu je vizualizací založenou na astronomických datech a technikách výroby filmů. Digitálně vymodelovaný pohled na slavnou porodnici hvězd, která je normálně vidět ze vzdálenosti 1500 světelných let, je jak by se jevil člověku zblízka a přechází od vizuálních dat z Hubbla vlevo k infračerveným datům ze Spitzerova kosmického dalekohledu vpravo. Perspektiva uprostřed vypadá jako údolí nad světelný rok širokou stěnou z obřího molekulárního mračna v této oblasti. Údolí Orionu končí kavernou vytvořenou energetickými větry a radiací hmotných centrálních hvězd z hvězdokupy Trapéz. Tento jediný obraz je částí třírozměrného videa ve více vlnových délkách, které umožňuje divákovi zakusit tříminutový let Velkou mlhovinou v Orionu.

Štítky: Mlhovina Orion, Trapéz, Vizualizace, Multiwavelength


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »