Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V údolí Orionu

Uznání vizualizace: NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon,
Z. Levay, J. DePasquale, L. Frattare, M. Robberto, M. Gennaro (STScI) and R. Hurt (Caltech/IPAC)

Tento vzrušující a neznámý pohled na mlhovinu v Orionu je vizualizací založenou na astronomických datech a technikách výroby filmů. Digitálně vymodelovaný pohled na slavnou porodnici hvězd, která je normálně vidět ze vzdálenosti 1500 světelných let, je jak by se jevil člověku zblízka a přechází od vizuálních dat z Hubbla vlevo k infračerveným datům ze Spitzerova kosmického dalekohledu vpravo. Perspektiva uprostřed vypadá jako údolí nad světelný rok širokou stěnou z obřího molekulárního mračna v této oblasti. Údolí Orionu končí kavernou vytvořenou energetickými větry a radiací hmotných centrálních hvězd z hvězdokupy Trapéz. Tento jediný obraz je částí třírozměrného videa ve více vlnových délkách, které umožňuje divákovi zakusit tříminutový let Velkou mlhovinou v Orionu.

Štítky: Mlhovina Orion, Trapéz, Vizualizace, Multiwavelength


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »