Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa v Hyádách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tuto mozaiku, která na obloze v souhvězdí Býka (Taurus) pokrývá přes 5 stupňů, posévají hvězdy z Hyád. V širokoúhlém pohledu z 12. ledna je vidět pozoruhodně modrá kometa C/2016 R2 PanSTARRS, která nyní prolétá vnitřní Sluneční soustavou. Hvězdokupa Hyády tvaru písmene V má špičku nahoře u středu a jasný Aldebaran, alfa hvězda v Býkovi, tvoří úpatí vpravo dole. Aldebaran je chladný rudý obr a v tomto barvitém poli hvězd je vidět jako oranžový. Hvězdy v Hyádách jsou 151 světelných let daleko, ale Aldebaran je vzdálený jen 65 světelných let, takže je mimo tuto hvězdokupu. Kometa C/2016 R2 byla 12. ledna něco přes 17 světelných minut od naší planety a téměř 24 světelných minut od Slunce. Modrou barvu jejího ohonu většinou způsobuje fluorescence plynu CO+ ve slunečním světle, zatímco hlava nebo koma se jeví spíše zelená, nejspíš emisí dvouatomových molekul uhlíku.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Hyády, Aldebaran


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »