Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v náručí nového měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Zemský svit, též známý jako "popelavý svit" Měsíce nebo "starý měsíc v náručí nového měsíce", je světlo Země odrážené od noční strany Měsíce. Tento úžasný obraz svitu Země srpku mladého Měsíce byl pořízen z observatoře Las Campanas v poušti Atacama v Chile na planetě Zemi 18. ledna při západu Měsíce. Nad Tichým oceánem jsou vidět vrstvy atmosférické inverze zbarvené západem Slunce nad západním obzorem planety. Ovšem pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc na pozemské obloze jeví jako tenký srpeček, tak z povrchu Měsíce by Země byla vidět téměř v úplňku. Zemský svit, termín, který znamená, že sluneční světlo odrážejí zemské oceány a to pak ozařuje tmavý povrch Měsíce, popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Zemský svit, Moon phase, Moon set, Color


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »