Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v náručí nového měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Zemský svit, též známý jako "popelavý svit" Měsíce nebo "starý měsíc v náručí nového měsíce", je světlo Země odrážené od noční strany Měsíce. Tento úžasný obraz svitu Země srpku mladého Měsíce byl pořízen z observatoře Las Campanas v poušti Atacama v Chile na planetě Zemi 18. ledna při západu Měsíce. Nad Tichým oceánem jsou vidět vrstvy atmosférické inverze zbarvené západem Slunce nad západním obzorem planety. Ovšem pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc na pozemské obloze jeví jako tenký srpeček, tak z povrchu Měsíce by Země byla vidět téměř v úplňku. Zemský svit, termín, který znamená, že sluneční světlo odrážejí zemské oceány a to pak ozařuje tmavý povrch Měsíce, popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Zemský svit, Moon phase, Moon set, Color


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »