Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulci v IC 410

Uznání: Juan Ignacio Jimenez

Tento podrobný teleskopický snímek ukazuje jinak slabou emisní mlhovinu IC 410. Jsou na něm vidět také dva pozoruhodní obyvatelé kosmického rybníku z prachu a plynu vlevo dole od středu - Pulci v IC 410. Mlhovina samotná obklopuje mladou hvězdokupu NGC 1893 a částečně ji zakrývá prachem v popředí. Hvězdokupa vznikla v mezihvězdném mračnu před zhruba před 4 milióny let a intenzivně žhavé, jasné hvězdy z této kupy dodávají energii zářícímu plynu. Pulci se skládají z hustšího plynu a prachu, mají délku asi 10 světelných let a jsou nejspíš místy, kde nadále dochází ke vzniku hvězd. Jejich hlavy opracované větry a zářením hvězd v kupě mají obrysy lemované jasným ionizovaným plynem, a jejich ohony směřují od centrálních oblastí kupy směrem ven. IC 410 se nachází asi 10 000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Ic 410, Tadpoles, Open star cluster


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »