Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolo štěstí

Uznání: ESA, NASA

Srážka dvou galaxií vytvořila v kosmickém měřítku překvapivě rozpoznatelný útvar "galaxii Kolo od vozu". Kolo od vozu je součástí skupiny galaxií vzdálené asi 500 miliónů světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Vpravo jsou vidět dvě menší galaxie v této skupině. Okraj galaxie Kolo od vozu je nesmírně velká prstencová struktura o průměru 150 000 světelných let, která se skládá z nově vzniklých, velice jasných hmotných hvězd. Když se galaxie srazí, tak jedna druhou projdou a jejich jednotlivé hvězdy se do kontaktu dostanou jen zřídka. Ovšem gravitační pole galaxií je srážkou dotčeno velice významně. Prstencovitý tvar je důsledkem gravitačního působení menší galaxie, která prošla tou větší a přitom stlačila mezihvězdný plyn a prach a tak vyvolala vlnu vznikání hvězd, která se pohybovala od místa dopadu jako vlny na rybníku. Velká galaxie mohla být v tomto případě původně spirální galaxií, ne nepodobnou naší vlastní Mléčné dráze, kterou srážka transformovala do tvaru kola. Ovšem ... co se stalo s tou malou vetřeleckou galaxií?

Štítky: Srážka, Galaxie, Star-formation


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »