Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Laguna s hvězdnatou oblohou

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Jedna z mnoha lagun v solné rovině pouště Atacama nedaleko města San Pedro de Atacama v Chile na planetě Zemi hledí k nebesům a tiše odráží noční hvězdnatou oblohu. Na východě zpoza vulkanického obzoru vychází kosmický předěl centra galaxie Mléčné dráhy z prachu, mračen hvězd a mlhovin. Poklidné panoráma s planetami Jupiterem a Marsem blízko sebe bylo zachyceno na šesti snímcích v časných ranních hodinách 15. ledna. Jasné planety jsou poblíž ekliptiky ponořené do viditelného pásu zvířetníkového světla ze Sluneční soustavy, které sahá od galaktického centra vzhůru doleva. Nad obzorem k jihu (vpravo) je Velké a Malé mračno Magellanovo, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Jupiter, Mars, Jurij


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »