Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad Tadžikistánem

Uznání a copyright videa: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace); Music: Valčre Leroy & Sophie Huet (Space-Music)

Co se dá vidět, pokud náhle zeslábne měsíční úplněk? Odpověď byla zaznamenána při úplném zatmění Měsíce v roce 2011 v časosběrném videu z Tadžikistánu. Země se při úplném zatmění Měsíce pohybuje mezi Měsícem a Sluncem a způsobuje dramatické zeslabení svitu Měsíce. Měsíc se ovšem nikdy nestane úplně temný, jelikož zemská atmosféra část světla láme. Na začátku videa je vidět, že scéna vypadá jako osvětlená ve dne slunečním světlem, ale ve skutečnosti je noc a osvětlení pochází od Měsíce. Jak je Měsíc postupně zakrýván a slábne, tak utichá vítr a v jezeře v popředí jsou vidět hvězdy pozadí. Okolní nebe zakrytého Měsíce je náhle plné hvězd a je výrazně vidět zaplněná rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Tato sekvence se opakuje při bližším pohledu a závěrečný záběr ukazuje zatmělý Měsíc v blízkosti Orla, Labutě a mlhovin Trifid a Laguna. Téměř dvě hodiny poté, co zatmění začalo se Měsíc vynořil ze stínu Země a celé obloze zase dominoval jeho plný jas. Ve středu nastane další úplné zatmění Měsíce a toto bude při vzácném super modrém krvavém úplňku.

Štítky: Total lunar eclipse, Tajikistan, Měsíc


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »