Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad Tadžikistánem

Uznání a copyright videa: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace); Music: Valčre Leroy & Sophie Huet (Space-Music)

Co se dá vidět, pokud náhle zeslábne měsíční úplněk? Odpověď byla zaznamenána při úplném zatmění Měsíce v roce 2011 v časosběrném videu z Tadžikistánu. Země se při úplném zatmění Měsíce pohybuje mezi Měsícem a Sluncem a způsobuje dramatické zeslabení svitu Měsíce. Měsíc se ovšem nikdy nestane úplně temný, jelikož zemská atmosféra část světla láme. Na začátku videa je vidět, že scéna vypadá jako osvětlená ve dne slunečním světlem, ale ve skutečnosti je noc a osvětlení pochází od Měsíce. Jak je Měsíc postupně zakrýván a slábne, tak utichá vítr a v jezeře v popředí jsou vidět hvězdy pozadí. Okolní nebe zakrytého Měsíce je náhle plné hvězd a je výrazně vidět zaplněná rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Tato sekvence se opakuje při bližším pohledu a závěrečný záběr ukazuje zatmělý Měsíc v blízkosti Orla, Labutě a mlhovin Trifid a Laguna. Téměř dvě hodiny poté, co zatmění začalo se Měsíc vynořil ze stínu Země a celé obloze zase dominoval jeho plný jas. Ve středu nastane další úplné zatmění Měsíce a toto bude při vzácném super modrém krvavém úplňku.

Štítky: Total lunar eclipse, Tajikistan, Měsíc


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »