Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v noci infračerveně z Akatsuki

Uznání: JAXA, ISAS, DARTS; Processing & Copyright: Damia Bouic

Proč se Venuše tak liší od Země? Japonsko vypustilo kosmickou sondu Akatsuki, která po neplánovaném pětiletém dobrodružství ve vnitřní Sluneční soustavě koncem roku 2015 vstoupila na její oběžnou dráhu, aby tak pomohla s odpovědí na tuto otázku. I když byla sonda Akatsuki už za svou původně plánovanou životností, tak její přístroje pracovaly natolik dobře, že většina z jejího původního programu byla obnovena. Přístroje sondy Akatsuki, známé též jako Venus Climate Orbiter, zkoumaly o sesterské planetě Země neznámé věci, včetně toho, zda jsou její sopky stále činné, zda se v husté atmosféře blýská a proč rychlost větru výrazně převyšuje rychlost otáčení planety. Na snímku, který pořídila kamera IR2 na Akatsuki, je na noční straně Venuše vidět rozeklaný pás vysokých tmavých mračen, které absorbují infračervené světlo z teplejších vrstev hlouběji ve Venušině atmosféře. Jasný oranžový a černý pás vpravo nahoře je falešný digitální artefakt, který pokrývá část mnohem jasnější denní strany Venuše. Analýza snímků a jiných údajů z Akatsuki ukazuje, že Venuše má rovníkový jet stream, který je podobný jet streamu u Země.

Štítky: Venuše, Infračervený, Akatsuki


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »