Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První Explorer

Uznání: NASA

Dnes před 60 léty byla 31. ledna 1958 vypuštěna na oběžnou dráhu Země armádní organizací Army Ballistic Missile Agency první americká družice Explorer. Explorer I byla družice o hmotnosti 14 kilogramů, nesla přístroje pro měření teploty a dopadu mikrometeoritů a též experiment navržený Jamesem A. Van Allenem pro měření hustoty elektronů a iontů ve vesmíru a pro Spojené Státy tak začala éra kosmického výzkumu. Měření uskutečněná Van Allenovým experimentem vedla k nečekanému a překvapivému zjištění dvou pásů vysokoenergetických elektronů a iontů, které jsou zachyceny magnetosférou a obepínají Zemi. Nyní jsou známy jako Van Allenovy radiační pásy a jsou to oblasti, které se nacházejí ve vnitřní magnetosféře za nízkou oběžnou dráhou Země. Explorer I přestal vysílat 28. února 1958, ale na oběžné dráze zůstal až do března roku 1970.

Štítky: Explorer 1, Družice, Van allen, Radiační pás


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »