Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a trojitě ultrafialové Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams; Digital Composition: Peter L. Dove

V roce 2012 nastal neobvyklý případ zatmění Slunce. Slunce obvykle zakrývá pozemský Měsíc. Toho roku nastal jiný případ, došlo na planetu Venuši. Podobně jako u zatmění Slunce Měsícem, tak i fáze Venuše se postupně stává stále tenším srpkem, jak se Venuše stále více blíží ke spojnici se Sluncem. Seřazení se nakonec stane úplné a fáze Venuše klesne na nulu. Naši mateřskou hvězdu překročila tmavá skvrna Venuše. Situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Venuší s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Slunce je zde na snímku při zatmění ve třech ultrafialových barvách z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) a ta tmavá oblast vpravo odpovídá koronální díře. Jak Venuše pokračovala na své dráze, tak se o hodiny později zase objevila fáze tenoučkého srpku. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Ultrafialový


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »