Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a trojitě ultrafialové Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams; Digital Composition: Peter L. Dove

V roce 2012 nastal neobvyklý případ zatmění Slunce. Slunce obvykle zakrývá pozemský Měsíc. Toho roku nastal jiný případ, došlo na planetu Venuši. Podobně jako u zatmění Slunce Měsícem, tak i fáze Venuše se postupně stává stále tenším srpkem, jak se Venuše stále více blíží ke spojnici se Sluncem. Seřazení se nakonec stane úplné a fáze Venuše klesne na nulu. Naši mateřskou hvězdu překročila tmavá skvrna Venuše. Situace by se dala technicky popsat jako prstencové zatmění Venuší s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Slunce je zde na snímku při zatmění ve třech ultrafialových barvách z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) a ta tmavá oblast vpravo odpovídá koronální díře. Jak Venuše pokračovala na své dráze, tak se o hodiny později zase objevila fáze tenoučkého srpku. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Ultrafialový


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »