Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7331 podrobně

Uznání a licence: ESA/Hubble & NASA/D. Milisavljevic (Purdue University)

Velká a krásná spirální galaxie NGC 7331 se často přirovnává k naší vlastní Mléčné dráze. NGC 7331 je asi 50 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Pegas, nejprve byla rozpoznána jako spirální mlhovina a je jednou z těch jasnějších galaxií, které nejsou ve slavném katalogu 18. století Charlese Messiera. Její galaktický disk je vůči nám skloněn, takže dlouhé teleskopické expozice často ústí do snímků, které evokují silný pocit hloubky. Na tomto podrobném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou v majestátních spirálních ramenech vidět tmavé neprůhledné prachové pásy, jasné modré kupy hmotných mladých hvězd a výmluvné červeně zářící aktivní hvězdotvorné oblasti. V jasných žlutavých centrálních oblastech sídlí populace starších, chladnějších hvězd. V jádře spirální galaxie NGC 7331 je podobně jako v Mléčné dráze superhmotná černá díra.

Štítky: Ngc7331, Spirální galaxie


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »