Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce a Měsíce

Uznání a copyright: Wang Letian, Zhang Jiajie

Tento digitálně zpracovaný kompozitní obrázek kreativně najednou porovnává dvě slavná zatmění: úplné zatmění Měsíce 31. ledna (vlevo) a úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017. Měsíc je v obou případech vidět uprostřed totality. V případě zatmění Měsíce jeho povrch zůstává slabě osvětlený zemským tmavým zčervenalým stínem. Ovšem v případě zatmění Slunce je Měsíc vidět v siluetě proti jasnému slunečnímu kotouči a jinak tmavý povrch Měsíce je vidět díky zemskému svitu. Na sesazeném páru lunárních polovin jsou vidět jasné hvězdy na noční obloze kolem zatmělého Měsíce. Kolem části zatmělého Slunce jsou vidět jemné podrobnosti protuberancí a koronálních proudů. Úplná fáze velkého amerického zatmění 21. srpna 2017 trvala v dráze stínu Měsíce asi 2 minuty nebo méně. Úplné zatmění modrého krvavého superúplňku trvalo 31. ledna dobře přes hodinu a bylo vidět na noční straně Země.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Sluneční zatmění, Tse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »