Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce a Měsíce

Uznání a copyright: Wang Letian, Zhang Jiajie

Tento digitálně zpracovaný kompozitní obrázek kreativně najednou porovnává dvě slavná zatmění: úplné zatmění Měsíce 31. ledna (vlevo) a úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017. Měsíc je v obou případech vidět uprostřed totality. V případě zatmění Měsíce jeho povrch zůstává slabě osvětlený zemským tmavým zčervenalým stínem. Ovšem v případě zatmění Slunce je Měsíc vidět v siluetě proti jasnému slunečnímu kotouči a jinak tmavý povrch Měsíce je vidět díky zemskému svitu. Na sesazeném páru lunárních polovin jsou vidět jasné hvězdy na noční obloze kolem zatmělého Měsíce. Kolem části zatmělého Slunce jsou vidět jemné podrobnosti protuberancí a koronálních proudů. Úplná fáze velkého amerického zatmění 21. srpna 2017 trvala v dráze stínu Měsíce asi 2 minuty nebo méně. Úplné zatmění modrého krvavého superúplňku trvalo 31. ledna dobře přes hodinu a bylo vidět na noční straně Země.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Sluneční zatmění, Tse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »