Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa potkala modré hvězdy

Uznání a copyright: Tom Masterson (Transient Astronomer)

Co to směřuje k hvězdokupě Plejády? Vypadá to na kometu C/2016 R2 (PanSTARRS), ale zdání zde může klamat. Vpravo a daleko v pozadí je slavná hvězdokupa Plejády, které dominuje modré světlo z hmotných mladých hvězd. Vlevo je návštěvník vnitřní Sluneční soustavy, kometa PanSTARRS, převracející se kus ledu z vnější Sluneční soustavy, který nyní vykazuje dlouhý iontový ohon s dominantním modrým světlem z neobvykle hojného ionizovaného oxidu uhelnatého. Kometa PanSTARRS se ve skutečnosti pohybuje k horní části obrázku a její iontový ohon míří od Slunce, ale ovlivňuje ho také komplexní sluneční vítr částic, které proudí ze Slunce. Kometa je vidět i malým dalekohledem, ale jak se vzdaluje od Země, tak slábne, i když počátkem května dosáhne svého nejbližšího bodu ke Slunci.

Štítky: Comet panstarrs, Plejády, Blue


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »