Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa potkala modré hvězdy

Uznání a copyright: Tom Masterson (Transient Astronomer)

Co to směřuje k hvězdokupě Plejády? Vypadá to na kometu C/2016 R2 (PanSTARRS), ale zdání zde může klamat. Vpravo a daleko v pozadí je slavná hvězdokupa Plejády, které dominuje modré světlo z hmotných mladých hvězd. Vlevo je návštěvník vnitřní Sluneční soustavy, kometa PanSTARRS, převracející se kus ledu z vnější Sluneční soustavy, který nyní vykazuje dlouhý iontový ohon s dominantním modrým světlem z neobvykle hojného ionizovaného oxidu uhelnatého. Kometa PanSTARRS se ve skutečnosti pohybuje k horní části obrázku a její iontový ohon míří od Slunce, ale ovlivňuje ho také komplexní sluneční vítr částic, které proudí ze Slunce. Kometa je vidět i malým dalekohledem, ale jak se vzdaluje od Země, tak slábne, i když počátkem května dosáhne svého nejbližšího bodu ke Slunci.

Štítky: Comet panstarrs, Plejády, Blue


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »