Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Auto na oběžné dráze Země

Uznání: SpaceX

Minulý týden Zemi obíhalo auto. Auto vyrobili na Zemi lidé a roboti a vypustila ho společnost SpaceX, aby demonstrovala schopnosti rakety Falcon Heavy při vynášení kosmických lodí do Sluneční soustavy. Záměrně rozmarný náklad ve formě ikonického automobilu se považoval za lepší objekt pro takovou demonstraci, než třeba blok betonu. V sedadle řidiče sedí do skafandru oblečený manekýn, který se jmenuje Starman. Snímek, na který se díváte, je jedním políčkem z videa pořizovaného třemi kamerami namontovanými na autě. Kamery byly napájeny z baterie auta, ale nyní jsou už bez proudu. Auto připojené k druhému stupni brzy opustilo oběžnou dráhu Země a vydalo se neustále obíhat Slunce mezi Zemí a pásem planetek, možná miliardy let do té doby, než se naše Slunce rozepne do červeného obra. Pokud se to, co z tohoto auta zůstane, podaří někdy zachytit, tak to může být jedinečným okénkem na technologie vyvinuté na Zemi v 20. a počátkem 21. století.

Štítky: SpaceX, Car, Země


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »