Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Auto na oběžné dráze Země

Uznání: SpaceX

Minulý týden Zemi obíhalo auto. Auto vyrobili na Zemi lidé a roboti a vypustila ho společnost SpaceX, aby demonstrovala schopnosti rakety Falcon Heavy při vynášení kosmických lodí do Sluneční soustavy. Záměrně rozmarný náklad ve formě ikonického automobilu se považoval za lepší objekt pro takovou demonstraci, než třeba blok betonu. V sedadle řidiče sedí do skafandru oblečený manekýn, který se jmenuje Starman. Snímek, na který se díváte, je jedním políčkem z videa pořizovaného třemi kamerami namontovanými na autě. Kamery byly napájeny z baterie auta, ale nyní jsou už bez proudu. Auto připojené k druhému stupni brzy opustilo oběžnou dráhu Země a vydalo se neustále obíhat Slunce mezi Zemí a pásem planetek, možná miliardy let do té doby, než se naše Slunce rozepne do červeného obra. Pokud se to, co z tohoto auta zůstane, podaří někdy zachytit, tak to může být jedinečným okénkem na technologie vyvinuté na Zemi v 20. a počátkem 21. století.

Štítky: SpaceX, Car, Země


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »