Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a Mlhovina v Orionu

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Hvězdy dokáží v moři plynu a prachu Mlhoviny v Orionu udělat vlny. Na podrobném estetickém snímku kosmických mračen a hvězdných větrů je vidět, jak LL Orionis interaguje s tokem Mlhoviny v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis je unášena v Orionově hvězdné porodnici, stále ještě ve svém formativním období, a vytváří větry energetičtější, než je vítr z našeho vlastního Slunce středního věku. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna podobná vlně před lodí při plavbě po vodě, nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Ta malá struktura do ladného oblouku vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Ori, která měří asi půl světelného roku. Z Mlhoviny v Orionu vytéká pomalejší plyn z horké centrální hvězdokupy Trapéz, která se nachází v levém horním rohu obrázku. Rázová vlna kolem LL Ori vypadá ve třech rozměrech jako mísa, která se jeví nejjasnější kolem "spodního" dna. Tento krásný snímek je součástí velké mozaiky pohledu na komplex hvězdné porodnice v Orionu, vyplněnou myriádami tokových tvarů spojených se vznikajícími hvězdami.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: LL Ori, Rázová vlna, Orion


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »