Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a Mlhovina v Orionu

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Hvězdy dokáží v moři plynu a prachu Mlhoviny v Orionu udělat vlny. Na podrobném estetickém snímku kosmických mračen a hvězdných větrů je vidět, jak LL Orionis interaguje s tokem Mlhoviny v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis je unášena v Orionově hvězdné porodnici, stále ještě ve svém formativním období, a vytváří větry energetičtější, než je vítr z našeho vlastního Slunce středního věku. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna podobná vlně před lodí při plavbě po vodě, nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Ta malá struktura do ladného oblouku vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Ori, která měří asi půl světelného roku. Z Mlhoviny v Orionu vytéká pomalejší plyn z horké centrální hvězdokupy Trapéz, která se nachází v levém horním rohu obrázku. Rázová vlna kolem LL Ori vypadá ve třech rozměrech jako mísa, která se jeví nejjasnější kolem "spodního" dna. Tento krásný snímek je součástí velké mozaiky pohledu na komplex hvězdné porodnice v Orionu, vyplněnou myriádami tokových tvarů spojených se vznikajícími hvězdami.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: LL Ori, Rázová vlna, Orion


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »