Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik galaxií v magnetickém vesmíru

Uznání videa: IllustrisTNG Project; Visualization: Mark Vogelsberger (MIT) et al.
Music: Gymnopedie 3 (Composer: Erik Satie, Musician: Wahneta Meixsell)

Jak jsme sem přišli? Víme, že žijeme na planetě, která obíhá hvězdu a ta obíhá galaxii, ale jak to všechno vzniklo? Astrofyzikové nedávno vylepšili slavnou simulaci Illustris na IllustrisTNG, což je nyní nejdůmyslnější počítačový model vývoje galaxií v našem vesmíru. Na videu se můžete především podívat, jak se od raného vesmíru (rudý posuv 5) do dneška (rudý posuv 0) vyvíjela magnetická pole. Modrá zde představuje poměrně slabá magnetická pole a bílá barva vykresluje pole velice silná. Tato pole typu B dosti těsně odpovídají galaxiím a kupám galaxií. Na začátku simulace virtuální kamera krouží virtuálním vesmírem IllustrisTNG a ukazuje mladou oblast o rozměru 30 miliónů světelných let, která má vláknitou strukturu. Jak se vesmír rozpíná a vyvíjí, tak gravitace způsobuje vznik galaxií a jejich slučování. Simulovaný vesmír IllustrisTNG docela dobře statisticky odpovídá našemu skutečnému vesmíru, i když jsou zde některé zajímavé rozdíly, například nesoulad v síle rádiových vln emitovaných rychle se pohybujícími nabitými částicemi.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Magnetic fields


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »