Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Stereo pohled z lunární orbity

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Patrick Vantuyne

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tento úžasný stereo pohled z jiného světa. Scénu zachytil velitel Apolla 17 Eugene Cernan 11. prosince 1972 jeden oblet před sestupem k přistání na Měsíci. Stereo anaglyf byl sestaven ze dvou fotografií (AS17-147-22465, AS17-147-22466) pořízených z paluby lunárního modulu Challenger, když spolu s Dr. Harrison Schmittem letěli nad místem přistání Apolla 17 v údolí Taurus-Littrow. Ve středu snímku se nad tmavé dno údolí Taurus-Littrow vlevo zvedá široká, slunečním světlem osvětlená hora zvaná South Massif. Za pohořím se u lunárního okraje nachází Moře klidu (Mare Serenitatis). V popředí je na oběžné dráze proti vrcholu South Massif vidět velitelská sekce America pilotovaná Ron Evansem.

Štítky: Landing, Měsíc, Apollo 17, Stereo, South massif, Taurus-littrow


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »