Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Stereo pohled z lunární orbity

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Patrick Vantuyne

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tento úžasný stereo pohled z jiného světa. Scénu zachytil velitel Apolla 17 Eugene Cernan 11. prosince 1972 jeden oblet před sestupem k přistání na Měsíci. Stereo anaglyf byl sestaven ze dvou fotografií (AS17-147-22465, AS17-147-22466) pořízených z paluby lunárního modulu Challenger, když spolu s Dr. Harrison Schmittem letěli nad místem přistání Apolla 17 v údolí Taurus-Littrow. Ve středu snímku se nad tmavé dno údolí Taurus-Littrow vlevo zvedá široká, slunečním světlem osvětlená hora zvaná South Massif. Za pohořím se u lunárního okraje nachází Moře klidu (Mare Serenitatis). V popředí je na oběžné dráze proti vrcholu South Massif vidět velitelská sekce America pilotovaná Ron Evansem.

Štítky: Landing, Měsíc, Apollo 17, Stereo, South massif, Taurus-littrow


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »