Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Martin Pugh

Proč se AE Aurigae říká planoucí hvězda? Z jednoho důvodu, mlhovina IC 405 v jejím okolí se nazývá mlhovina Planoucí hvězda, jelikož se zdá, že je v této oblasti kouř, i když tam nic nehoří, ani uvnitř hvězdy AE Aurigae. Oheň se typicky definuje jako rychlé vázání molekul kyslíku, a k tomu dochází pouze za jeho dostatečné přítomnosti a tedy v prostředí s tak vysokou energií a nízkým obsahem kyslíku není důležité. Materiál, který vypadá jako kouř, je většinou mezihvězdný vodík, ovšem obsahuje tmavá vlákna s prachovými zrny bohatými na uhlík, která vypadají jako kouř. Ve středu mlhoviny je vidět jasná hvězda AE Aurigae, která je tak horká, že je modrá a emituje světlo natolik energetické, že to vyráží z atomů okolního plynu elektrony. Když atomy elektrony znovu zachytí, tak emitují světlo a to dává vzniknout okolní emisní mlhovině. Mlhovina Planoucí hvězda se nachází asi 1500 světelných let světelných let daleko, měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Flaming Star Nebula, AE Aurigae, IC 405


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »