Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojboj pásů za noci

Uznání a licence: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Co jsou to ty dva pásy na obloze? Častěji je vidět ten vpravo, to je centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Naše Slunce obíhá v disku spirální galaxie, takže zevnitř se tento disk jeví jako pás o srovnatelné jasnosti kolem dokola celé oblohy. Pás Mléčné dráhy lze vidět celý rok, pokud se ovšem dostanete mimo světla měst. Vzácněji je vidět ten pás vlevo, to je zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu, který v naší Sluneční soustavě obíhá kolem Slunce. Zvířetníkové světlo je nejjasnější u Slunce, takže je nejlépe vidět před východem nebo po západu. Za některých večerů na severu, zvláště v měsících březnu a dubnu je pás zvířetníkového světla po západu Slunce vidět docela výrazně. Nedávno bylo zjištěno, že zvířetníkové světlo většinou pochází z komet, které prošly poblíž Jupiteru. Oba pásy je možné vedle sebe vidět jen v jistých obdobích roku v částech oblohy, jako je tato. Zdá se, že oba pruhy světla jsou pokračování břehů Játrové řeky na oblohu. Panoráma, na které se díváte, vzniklo z postupných expozic pořízených před asi třemi týdny v Severním Jutsku v Dánsku.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Dánsko


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »