Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojboj pásů za noci

Uznání a licence: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Co jsou to ty dva pásy na obloze? Častěji je vidět ten vpravo, to je centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Naše Slunce obíhá v disku spirální galaxie, takže zevnitř se tento disk jeví jako pás o srovnatelné jasnosti kolem dokola celé oblohy. Pás Mléčné dráhy lze vidět celý rok, pokud se ovšem dostanete mimo světla měst. Vzácněji je vidět ten pás vlevo, to je zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu, který v naší Sluneční soustavě obíhá kolem Slunce. Zvířetníkové světlo je nejjasnější u Slunce, takže je nejlépe vidět před východem nebo po západu. Za některých večerů na severu, zvláště v měsících březnu a dubnu je pás zvířetníkového světla po západu Slunce vidět docela výrazně. Nedávno bylo zjištěno, že zvířetníkové světlo většinou pochází z komet, které prošly poblíž Jupiteru. Oba pásy je možné vedle sebe vidět jen v jistých obdobích roku v částech oblohy, jako je tato. Zdá se, že oba pruhy světla jsou pokračování břehů Játrové řeky na oblohu. Panoráma, na které se díváte, vzniklo z postupných expozic pořízených před asi třemi týdny v Severním Jutsku v Dánsku.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Dánsko


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »