Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad pohořím Alborz

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Širokoúhlou noční horskou scenerií procházejí barevné oblouky stop hvězd. Postupné expozice digitální kamerou na stativu, která mířila na jih, nad íránské pohoří Alborz, byly digitálně spojeny tak, že vypovídají o rotaci naší planety. Stopy hvězd tvoří soustředné oblouky kolem jižního nebeského pólu už dole pod hornatým obzorem. Mnoho kombinovaných krátkých expozic také pěkně umožňuje vidět barvy hvězd. Modré stopy hvězd jsou od hvězd žhavějších, než je naše Slunce, zatímco žluté stopy pocházejí od chladnějších hvězd. Pozoruhodně růžovou stopu poblíž středu za sebou zanechala hvězdotvorná oblast Mlhoviny v Orionu.

Štítky: Měsíc, Phase, Terminator, Kráter


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »