Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad pohořím Alborz

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Širokoúhlou noční horskou scenerií procházejí barevné oblouky stop hvězd. Postupné expozice digitální kamerou na stativu, která mířila na jih, nad íránské pohoří Alborz, byly digitálně spojeny tak, že vypovídají o rotaci naší planety. Stopy hvězd tvoří soustředné oblouky kolem jižního nebeského pólu už dole pod hornatým obzorem. Mnoho kombinovaných krátkých expozic také pěkně umožňuje vidět barvy hvězd. Modré stopy hvězd jsou od hvězd žhavějších, než je naše Slunce, zatímco žluté stopy pocházejí od chladnějších hvězd. Pozoruhodně růžovou stopu poblíž středu za sebou zanechala hvězdotvorná oblast Mlhoviny v Orionu.

Štítky: Měsíc, Phase, Terminator, Kráter


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »