Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna, ptáci, Měsíc, Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual

Nebe nad námi je někdy docela podívaná. Například počátkem září roku 2010 se Měsíc a Venuše přiblížily tak, že pro nadšené pozorovatele kolem celé zeměkoule vytvořily pěkný pohled. V některých místech byla obloha ovšem ještě malebnější. Na snímku srpku Měsíce a Venuše zcela vpravo ze Španělska, na který se díváte, byla obě tělesa zachycena při západu Slunce na temně modré obloze. V popředí dole jsou vidět tmavá bouřková mračna, zatímco nahoře nad ním je vidět bílý mrak ve tvaru kovadliny. Ty černé skvrny jsou hejno prolétajících ptáků. Brzy poté, co byl tento snímek pořízen ovšem ptáci odlétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Tento měsíc (březen 2018) je po západu Slunce jasná Venuše zase vidět a dnes večer a zbytek tohoto týdne bude docela blízko i Merkur.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Dánsko


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »