Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna, ptáci, Měsíc, Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual

Nebe nad námi je někdy docela podívaná. Například počátkem září roku 2010 se Měsíc a Venuše přiblížily tak, že pro nadšené pozorovatele kolem celé zeměkoule vytvořily pěkný pohled. V některých místech byla obloha ovšem ještě malebnější. Na snímku srpku Měsíce a Venuše zcela vpravo ze Španělska, na který se díváte, byla obě tělesa zachycena při západu Slunce na temně modré obloze. V popředí dole jsou vidět tmavá bouřková mračna, zatímco nahoře nad ním je vidět bílý mrak ve tvaru kovadliny. Ty černé skvrny jsou hejno prolétajících ptáků. Brzy poté, co byl tento snímek pořízen ovšem ptáci odlétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Tento měsíc (březen 2018) je po západu Slunce jasná Venuše zase vidět a dnes večer a zbytek tohoto týdne bude docela blízko i Merkur.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Dánsko


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »