Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultra hluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen (UCSB); Data: M. Rafelski et al.

Už jste někdy slyšeli o Hubblovu ultra hlubokém poli? V každém případě jste jste nejspíš neslyšeli o něčem takovém, položte prosím kurzor na obrázek a poslouchejte! Hubblovo ultra hluboké pole (Hubble Ultra-Deep Field - HUDF) bylo vytvořeno v letech 2003-2004 tak, že Hubblův kosmický dalekohled dlouhou dobu zíral do téměř prázdného a vzdáleného vesmíru, až bylo vidět i slabé galaxie. HUDF je jedním z nejslavnějších snímků v astronomii a zde je vidět zvlášť oživlým způsobem se zvukomalebnými vzdálenostmi. Když na galaxii položíte kurzor, tak se ozve tón, který zhruba odpovídá rudému posuvu. Protože rudý posuv světlo posunuje k červenému konci, tak světelné spektrum je zde představeno posuvem tónu k nižšímu konci zvukového spektra. Čím je galaxie vzdálenější, tím má větší kosmologický rudý posuv (i když vypadá modrá) a tím nížeji zazní tón. Průměrná galaxie v poli HUDF je asi 10,6 miliard světelných let daleko, což odpovídá zvuku noty F#. Jakou nejvzdálenější galaxii dokážete najít? Tento Astronomický snímek dne (APOD) je založen na stránce nového webu zvaného Astronomický zvuk měsíce (Astronomy Sound of the Month - AstroSoM).

Poznámka: Zvuky jdou hrát jen v některých prohlížečích.

Štítky: HUDF, Redshift, Sound


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »