Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky, výtrysky a rázové vlny kolem NGC 1999

Uznání a copyright: Mark Hanson

Toto nádherné pole mlhovin a hvězd se nachází asi dva stupně jižně od slavné Mlhoviny v Orionu, kde se rodí hvězdy. Oblast oplývá energetickými mladými hvězdami s výtrysky a výtoky, které odtlačují okolní materiál rychlostmi stovek kilometrů za sekundu. Touto interakcí vznikají zářivé rázové vlny známé jako Herbig-Harovy (HH) objekty. Například ten plavný oblouk vpravo od středu je katalogizován jako HH 222 a také se mu říká mlhovina Vodopád. Pod Vodopádem je vidět HH 401 zřetelného kuželovitého tvaru. Jasná modrá mlhovina od středu vlevo dole je NGC 1999 a jedná se prachové mračno, které odráží světlo vnořené proměnné hvězdy. Celý kosmický pohled měří něco přes 30 světelných let a nachází se na okraji komplexu Orionova molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: NGC 1999, Herbig-Harovy objekty, Waterfall Nebula


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »