Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky, výtrysky a rázové vlny kolem NGC 1999

Uznání a copyright: Mark Hanson

Toto nádherné pole mlhovin a hvězd se nachází asi dva stupně jižně od slavné Mlhoviny v Orionu, kde se rodí hvězdy. Oblast oplývá energetickými mladými hvězdami s výtrysky a výtoky, které odtlačují okolní materiál rychlostmi stovek kilometrů za sekundu. Touto interakcí vznikají zářivé rázové vlny známé jako Herbig-Harovy (HH) objekty. Například ten plavný oblouk vpravo od středu je katalogizován jako HH 222 a také se mu říká mlhovina Vodopád. Pod Vodopádem je vidět HH 401 zřetelného kuželovitého tvaru. Jasná modrá mlhovina od středu vlevo dole je NGC 1999 a jedná se prachové mračno, které odráží světlo vnořené proměnné hvězdy. Celý kosmický pohled měří něco přes 30 světelných let a nachází se na okraji komplexu Orionova molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: NGC 1999, Herbig-Harovy objekty, Waterfall Nebula


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC u Dalešic

Parádní NLC tohoto roku.

Další informace »