Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyklóny u Jupiterova severního pólu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Tento překvapivý pohled na cyklóny u Jupiterova severního pólu vznikl na základě dat z přístroje JIRAM (Juno's Jovian Infrared Auroral Mapper). Ten měří tepelnou emisi z vrcholků mračen Jupiteru a infračervená pozorování se neomezují jen na slunečním světlem ozářenou polokouli. Pozorování ukázalo osm cyklonických útvarů kolem cyklony o průměru asi 4000 kilometrů trochu odsazené od geografického severního pólu této obří planety. Podobné údaje ukazují cyklonu také u Jupiterova jižního pólu, v tomto případě s pěti cirkumpolárními cyklonami. Cyklony u jižního pólu jsou o něco větší, než jejich severní sourozenci. Údaje ze sondy Cassini u Saturnu ukázaly, že i tato obří planeta má u severního a jižního pólu vždy po jednom cyklonickém bouřkovém systému.

Štítky: Jupiter, Severní pól, Cyklón


17. vesmírný týden 2018

17. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2264 HaLRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše u Plejád

Další informace »