Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyklóny u Jupiterova severního pólu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Tento překvapivý pohled na cyklóny u Jupiterova severního pólu vznikl na základě dat z přístroje JIRAM (Juno's Jovian Infrared Auroral Mapper). Ten měří tepelnou emisi z vrcholků mračen Jupiteru a infračervená pozorování se neomezují jen na slunečním světlem ozářenou polokouli. Pozorování ukázalo osm cyklonických útvarů kolem cyklony o průměru asi 4000 kilometrů trochu odsazené od geografického severního pólu této obří planety. Podobné údaje ukazují cyklonu také u Jupiterova jižního pólu, v tomto případě s pěti cirkumpolárními cyklonami. Cyklony u jižního pólu jsou o něco větší, než jejich severní sourozenci. Údaje ze sondy Cassini u Saturnu ukázaly, že i tato obří planeta má u severního a jižního pólu vždy po jednom cyklonickém bouřkovém systému.

Štítky: Jupiter, Severní pól, Cyklón


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »