Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cyklóny u Jupiterova severního pólu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Tento překvapivý pohled na cyklóny u Jupiterova severního pólu vznikl na základě dat z přístroje JIRAM (Juno's Jovian Infrared Auroral Mapper). Ten měří tepelnou emisi z vrcholků mračen Jupiteru a infračervená pozorování se neomezují jen na slunečním světlem ozářenou polokouli. Pozorování ukázalo osm cyklonických útvarů kolem cyklony o průměru asi 4000 kilometrů trochu odsazené od geografického severního pólu této obří planety. Podobné údaje ukazují cyklonu také u Jupiterova jižního pólu, v tomto případě s pěti cirkumpolárními cyklonami. Cyklony u jižního pólu jsou o něco větší, než jejich severní sourozenci. Údaje ze sondy Cassini u Saturnu ukázaly, že i tato obří planeta má u severního a jižního pólu vždy po jednom cyklonickém bouřkovém systému.

Štítky: Jupiter, Severní pól, Cyklón


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »