Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Širší pohled na Koňskou hlavu

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

K vytvoření této širší perspektivy mezihvězdného prostředí kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla využita kombinovaná obrazová data z velkého přehlídkového pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Oblast prachového molekulárního mračna zachycená na infračervených vlnových délkách pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku. Obrázek v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let zabírá zleva doprava něco přes 10 světelných let. Vpravo nahoře vystupuje záře prachového pilíře posetého nově zrozenými hvězdami a i v blízké infračervené oblasti je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava, jinak známá i jako Barnard 33. Níže vlevo je jasná reflexní mlhovina NGC 2023, která samotná je ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Neprůhledná mračna pod základnou Koňské hlavy a kolem NGC 2023 vykazují výmluvnou červenou emisi energetických výtrysků známých jako Herbig-Harovy objekty, které se také pojí k nově zrozeným hvězdám.

Štítky: Horsehead nebula, Tmavá mlhovina, B33, Ngc2023, Herbig haro


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »