Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Měsíce

Uznání a copyright: Jean-Francois Gout, Tom Polakis

Podívejte se každou noc na Měsíc a uvidíte, jak se jeho Sluncem osvětlená viditelná část mění. Fáze postupují od novu k úplňku a zase zpátky k novu a tento lunární cyklus neboli lunace trvá asi 29,5 dne. Obrázky odshora vlevo dolů doprava ukazují měsíční fáze po 25 následujících nocí počínaje 18. lednem, takže se jedná o téměř úplnou lunaci. Vynechány jsou dva dny po novu a další dva dny před novem, kdy jsou lunární fáze přinejlepším úzkým srpečkem blízko Slunci a je opravdu těžké je spatřit. K dokončení celého tohoto cyklu přispěly většinou jasné noci nad Arizonou a pomoc od kamaráda při snímkování brzy z večera po první polovinu a pozdě večer a časně ráno po druhou polovinu lunace. Ústřední částí celého cyklu je navíc úplněk 31. ledna. Jednalo se už o druhý lednový úplněk, kdy byl Měsíc na své dráze téměř v perigeu a při úplném zatmění nabral tmavě červenou barvu.

Štítky: Lunace, Phase, Lunární cyklus, Lunární zatmění


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »