Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Měsíce

Uznání a copyright: Jean-Francois Gout, Tom Polakis

Podívejte se každou noc na Měsíc a uvidíte, jak se jeho Sluncem osvětlená viditelná část mění. Fáze postupují od novu k úplňku a zase zpátky k novu a tento lunární cyklus neboli lunace trvá asi 29,5 dne. Obrázky odshora vlevo dolů doprava ukazují měsíční fáze po 25 následujících nocí počínaje 18. lednem, takže se jedná o téměř úplnou lunaci. Vynechány jsou dva dny po novu a další dva dny před novem, kdy jsou lunární fáze přinejlepším úzkým srpečkem blízko Slunci a je opravdu těžké je spatřit. K dokončení celého tohoto cyklu přispěly většinou jasné noci nad Arizonou a pomoc od kamaráda při snímkování brzy z večera po první polovinu a pozdě večer a časně ráno po druhou polovinu lunace. Ústřední částí celého cyklu je navíc úplněk 31. ledna. Jednalo se už o druhý lednový úplněk, kdy byl Měsíc na své dráze téměř v perigeu a při úplném zatmění nabral tmavě červenou barvu.

Štítky: Lunace, Phase, Lunární cyklus, Lunární zatmění


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »