Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Zemí v noci II

Uznání videa: NASA, Gateway to Astronaut Photography; Music: The Low Seas (The 126ers)

Jaké by to bylo být na oběžné dráze Země? Mezinárodní kosmická stanice (ISS) obíhá Zemi každých 90 minut a kosmonauté na její palubě někdy pořizují sekvence snímků, ze který vznikají videa. Toto zrychlené časosběrné video ukazuje dole na temné Zemi spoustu podívané. Zaprvé, na začátku videa jsou vlevo nahoře nad bílými mraky vidět zelené a červené polární záře. Do záběru brzy vstupují světla měst a je zřejmé, že letíte nad Severní Amerikou, až nakonec prolétáte na Floridou. V další sekvenci letíte nad Evropou a Afrikou, kde konečně letíte i nad řekou Nil. Ty jasné záblesky světla jsou blesky v bouřkách. Přes zelenavě zlatou zář zemské atmosféry je vidět v dálce vycházet hvězdy.

Štítky: Země, Blesk, Polární záře


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »