Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplná galaktická rovina: nahoře a dole

Uznání a copyright: Moophz Himself (Maroun Habib)

Je možné zachytit celou rovinu naší galaxie na jediném snímku? Ano, ale ne na jediné expozici, s určitým plánováním jsou potřeba dvě. V horní části je vidět snímek noční oblohy z června 2017 nad Libanonem, severně od rovníku. Snímek byl pořízen v době, kdy centrální pás Galaxie Mléčné dráhy procházel téměř přímo nadhlavníkem. Spodní část byla podobným způsobem zachycena o 6 měsíců později z opačné šířky v Chile, jižně od zemského rovníku. Každý snímek proto zachycuje noční oblohu v přesně opačném směru od té druhé, když byla úplně vidět polovina galakticné roviny. Jižní polovina byla otočena i s autem a se vším a digitálně připojena k horní polovině, aby byl vidět centrální pás naší Galaxie na jediném obrázku jako kruh. Na obrázku úplného galaktického kruhu je vidět mnoho hvězd a mlhovin a zvláště vyniká Velké Magellanovo mračno v dolní části.

Štítky: Rovina Mléčné dráhy, North, South


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »