Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplná galaktická rovina: nahoře a dole

Uznání a copyright: Moophz Himself (Maroun Habib)

Je možné zachytit celou rovinu naší galaxie na jediném snímku? Ano, ale ne na jediné expozici, s určitým plánováním jsou potřeba dvě. V horní části je vidět snímek noční oblohy z června 2017 nad Libanonem, severně od rovníku. Snímek byl pořízen v době, kdy centrální pás Galaxie Mléčné dráhy procházel téměř přímo nadhlavníkem. Spodní část byla podobným způsobem zachycena o 6 měsíců později z opačné šířky v Chile, jižně od zemského rovníku. Každý snímek proto zachycuje noční oblohu v přesně opačném směru od té druhé, když byla úplně vidět polovina galakticné roviny. Jižní polovina byla otočena i s autem a se vším a digitálně připojena k horní polovině, aby byl vidět centrální pás naší Galaxie na jediném obrázku jako kruh. Na obrázku úplného galaktického kruhu je vidět mnoho hvězd a mlhovin a zvláště vyniká Velké Magellanovo mračno v dolní části.

Štítky: Rovina Mléčné dráhy, North, South


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »