Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční obloha od března do května

Uznání ilustrace a copyright: Universe2go.com

Co můžete vidět na noční obloze v několika příštích měsících? Na této grafice je vidět několik výrazných věcí. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, březnové události na obloze jsou vlevo, dubnové nahoře a květnové vpravo. Objekty poměrně blízké Zemi jsou obecně ilustrovány jako nejbližší k postavičce s dalekohledem dole u středu, i když téměř všechno tady zobrazené se dá vidět i bez dalekohledu. K objektům na obloze v tomto ročním období patří jasná Venuše na večerní březnové obloze, meteorický roj Lyrid v dubnu a v květnu vstoupí na večerní oblohu Jupiter. Jako v každém ročním období lze někdy spatřit Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), pokud víte, kde se bude pohybovat a kam se máte dívat.

Štítky: Sky highlights, Spring, Illustration


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »