Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První položky katalogů

Uznání a copyright: Bernhard Hubl (CEDIC)

Každá cesta začíná prvním krokem a každý katalog začíná první položkou. Na těchto panelech jsou první položky dobře známých katalogů oblohy v chronologickém uspořádání odshora vlevo dolů doprava podle data publikace katalogu. První položkou katalogu Charlese Messiera z roku 1774, je M1, slavný kosmický korýš a zbytek po supernově Krabí mlhovina. Dnes už ne tak nový katalog NGC (New General Catalog) J.L.E. Dreyera byl vydán v roce 1888. Na vedlejším prostředním panelu je tedy NGC 1, spirální galaxie v Pegasu. Těsně pod ní je na stejném panelu další spirální galaxie katalogizovaná jako NGC 2. Na dalším panelu je první položka následujícího Dreyerova katalogu IC (Index Catalog), IC 1 je ve skutečnosti slabá dvojhvězda. Spodní řada začíná temnou mlhovinou Barnard 1 z katalogu E.E. Barnarda z roku 1919 Tmavá znamení na obloze (Dark Markings of the Sky), nyní se ví, že se jedná o součást komplexu molekulárního mračna v Perseu. Z katalogu George Abella z roku 1958 Bohaté kupy galaxií (Rich Clusters of Galaxies) pochází položka Abel 1, vzdálená kupa galaxií v Pegasu. Poslední panel je vycentrován na vdB 1 ze studie Sidneyho van den Bergha z roku 1966. Tato pěkná, modrá, galaktická, reflexní mlhovina se nachází v souhvězdí Kasijopeji.

Štítky: IC 1, NGC 1, M 1, B 1, Abell 1, VdB 1


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »