Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mořský racek a Kachna

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Tyto mlhoviny, ve kterých vidíme mořského racka a kachnu nejsou jenom kosmickými mračny, které vyvolávají představu letu. Oba útvary rozpínají křídla přes rozsáhlou nebeskou krajinu a na noční pozemské obloze je to přes souhvězdí Velkého psa (Canis Major) téměř 7 stupňů. Rozlehlý Mořský racek (ve středu nahoře) se skládá ze dvou velkých katalogizovaných emisních mlhovin. Jasnější NGC 2327 tvoří hlavu a difuznější IC 2177 pak křídla a tělo. Rozpětí křídel Mořského racka by v odhadované vzdálenosti mlhoviny 3800 světelných let odpovídalo asi 250 světelným rokům. Kachní mlhovina vpravo dole se zdá mnohem kompaktnější a v odhadované vzdálenosti asi 15 000 světelných let měří jen 50 světelných let. Kachní mlhovina je katalogizována jako NGC 2359 a nafukují ji energetické větry velice hmotné žhavé hvězdy v jejím středu. Tělo Kachny s křídlatými přívěsky má také další a dramatičtější název - Thorova přilba.

Štítky: Ngc2359, Ic2177, Ngc2327, Emisní mlhovina, Wolf rayet star


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »