Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stoupající raketoplán

Uznání: NASA

Co to stoupá vzhůru z oblaků? Raketoplán. Pokud se někdy podíváte z okna na pravém místě a v pravý čas, tak můžete uvidět něco neobvyklého, v tomto případě raketoplán, který startoval na oběžnou dráhu. Na snímku je vidět poslední start raketoplánu Endeavour, pořízený v květnu 2011 z letadla NASA pro trénink letu s raketoplánem. Snímek byl pořízen vysoko nad mraky a odpovídá podobným snímkům raketoplánů s vlečkou kouře pořízených pod mraky. V blízkosti stoupajícího raketoplánu jsou vidět tryskající zářící plyny a také dlouhá kouřová vlečka. Na oblačné vrstvě je vidět stín této vlečky, který ukazuje odkud svítí Slunce. Program amerických raketoplánů skončil v roce 2011 a raketoplán Endeavour lze nyní navštívit v Kalifornském vědeckém středisku. Na zítřek je naplánován jiný start, a to start družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) na palubě rakety společnosti SpaceX Falcon 9.

Štítky: Launch, Space shuttle, Shadow


17. vesmírný týden 2018

17. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2264 HaLRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše u Plejád

Další informace »