Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet přes severní pól Jupiteru infračerveně

Uznání animace: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Jaké by to bylo přelétat nad severním pólem Jupiteru? Odpověď ukazuje fiktivní animace sestavená ze skutečných snímků a dat pořízených kosmickou sondou Juno. Jelikož se pól v současnosti nachází ve stínu, tak video využívá infračervené světlo emitované Jupiterem, přesněji infračervenou barvu, kde ty nejteplejší útvary září nejjasněji. Na začátku animace se Juno přibližuje k tomuto obrovskému světu. Brzy nato je vidět jeden z osmi cyklónů, které obíhají kolem severního pólu. Postupně je vidět všech osm cyklónů, které krouží kolem severního pólu, každý o velikosti pozemského kontinentu s hrbolatými a členitými spirálními stěnami. Virtuální pouť končí oddálením. Studium cyklónů na Jupiteru lidstvu pomáhá lépe pochopit nebezpečné bouřkové systémy zde na Zemi. Sonda Juno nedávno dokončila další blízký průlet kolem Jupiteru, perijovum 12 a zdá se být v dobré kondici, aby dokončila několik dalších dvouměsíčních oběhů.

Štítky: Jupiter, Severní pól, Juno


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »