Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7635: Mlhovina Bublina

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team - Reprocessing by Maksim Kakitsev

Toto mezihvězdné zjevení rozfouknuté větrem hmotné hvězdy má překvapivě známý tvar. Buď se mu jednoduše říká mlhovina Bublina, nebo se dá v katalogu nalézt jako NGC 7635. I když bublina o průměru 7 světelných let vypadá delikátně, tak tam dochází k bouřlivým procesům. Vlevo nahoře od středu Bubliny je žhavá hvězda typu O, která je několik set krát zářivější a 45 krát hmotnější, než Slunce. Prudký hvězdný vítr a intenzivní záření z této hvězdy proti hustšímu materiálu v okolním molekulárním mraku rozfoukl strukturu zářícího plynu. Spletitá mlhovina Bublina a s ní související komplex mračen se nachází zhruba 7100 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia). Ostrý a krásný pohled na kosmickou bublinu je kompozitním obrazem složeným z dat Hubblova kosmického dalekohledu z roku 2016 zpracovaných tak, aby bylo vidět intenzivní úzkopásmovou emisi mlhoviny přibližně v pravých barvách.

Štítky: Bubble nebula, Ngc7635, Wolf rayet star, Hvězdný vítr


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »