Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční halo nad kamenným kruhem

Uznání a copyright: Alyn Wallace Photography

Viděli jste někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se naskýtá tehdy, když vysoká řídká oblaka obsahující milióny malých ledových krystalků pokrývají většinu oblohy. Každý z těchto Each ledových krystalků působí jako miniaturní čočka. Protože má většina krystalků podobný tvar protáhlého šestihranu, tak světlo vstupující do krystalu jednou plochou a vystupující plochou na opačné straně se láme pod úhlem 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního halo. Obdobné sluneční halo se dá vidět během dne. Jak přesně tyto ledové krystaly v mracích vznikají se nadále zkoumá. Na tomto snímku je vidět ledový kruh na obloze a ten zrcadlí kamenný kruh na zemi. Snímek vznikl před něco více než měsícem v Pontypridd Common ve Walesu ve Spojeném království a centrální Rocking Stone pochází z minulé doby ledové, zatímco okolní kameny v kruhu tam byly umístěny mnohem později až v letech 1800-tých.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Moon halo, Kruh druidů, Wales


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »