Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan: Měsíc nad Saturnem

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Podobně jako pozemský Měsíc, i Saturnův největší měsíc Titan má vázanou synchronní rotaci. Tuto mozaiku snímků pořídila v květnu 2012 kosmická sonda Cassini a ukazuje stranu odvrácenou od Saturnu, která je vždycky otočená pryč od této obří planety s prstenci. Je to jediný měsíc ve Sluneční soustavě s hustou atmosférou a zároveň je Titan, kromě Země, jediným tělesem, které má na povrchu rezervoáry kapalin a podobně jako Země má i cyklus kapalného deště a odpařování. Na Cassiniho pohledu na měsíc o průměru 5000 kilometrů nad Saturnovými prstenci a horní vrstvou mračen je patrná vrstva atmosférického závoje ve vysoké atmosféře. Ve středu je tmavá oblast známá jako Shangri-La, kterou vyplňují duny. Vlevo dole pod středem spočívá pouzdro Huygens, které pro nejvzdálenější přistání mimo Zemi dopravila sonda Cassini.

Štítky: Titan, Saturn


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »