Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad kráterem Manicouagan z kosmické stanice

Uznání: NASA

Kolik z těchto věcí dokážete najít na dnešní fotografii: polární záře, světélkování vzduchu, jeden z nejstarších impaktních kráterů na Zemi, sníh a led, hvězdy, světla měst a část Mezinárodní kosmické stanice? Většina z nich se dá rozpoznat podle jejich jedinečné barvy. Polární záře se zde jeví zelené dole, červené nahoře a jsou vidět v levé části snímku. Světélkování vzduchu vypadá oranžové a zdá se vznášet nad zakřivením Země. Kruhový kráter Manicouagan v Kanadě má průměr asi 100 kilometrů, je starý 200 miliónů let a je vidět vpravo dole pokrytý bílým sněhem a ledem. Tmavé pozadí vesmíru potečkovávají hvězdy světlých barev. Krajinu posévají jasně žlutá světla měst. Konečně nahoře je vidět část Mezinárodní kosmické stanice (ISS), většinou vypadá béžová. Snímek byl pořízen z ISS v roce 2012.

Štítky: Polární záře, Kosmická stanice, Manicouagan crater


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »