Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ retrográdní planetky

Uznání ilustračního videa a copyright: Western U., Athabasca U., Large Binocular Telescope Obs.

Proč obíhá planetka 2015 BZ509 Slunce v opačném směru? Jak je patrné na této animaci, tak Jupiterovy Trojani obíhají Slunce ve dvou hlavních skupinách, jedna před Jupiterem a druhá za ním, všichni ale obíhají Slunce ve stejném směru jako Jupiter. V roce 2015 objevená, v současnosti bezejmenná planetka BZ509, ovšem obíhá Slunce retrográdně a její gravitační tanec s Jupiterem je mnohem složitější. Proč tomu tak je není v současnosti známo a je předmětem výzkumu, pokud by se to podařilo rozlousknout, tak by to vypovědělo o rané Sluneční soustavě. Nedávná populární hypotéza praví, že Jupiter zachytil BZ509 před miliardami let z mezihvězdného prostoru, zatímco konkurenční hypotéza tvrdí, že BZ509 pochází z naší Sluneční soustavy, ze vzdáleného Oortova mračna komet, možná teprve nedávno. Odpověď by mohla přijít po podrobnějším studiu modelů oběžných drah poblíž Jupiteru a jejich pravděpodobnosti a stability, nebo možná přímým pozorováním vlastností tohoto neobvyklého objektu.

Štítky: 2015BZ509, Asteroid, Jupiter


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »