Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ retrográdní planetky

Uznání ilustračního videa a copyright: Western U., Athabasca U., Large Binocular Telescope Obs.

Proč obíhá planetka 2015 BZ509 Slunce v opačném směru? Jak je patrné na této animaci, tak Jupiterovy Trojani obíhají Slunce ve dvou hlavních skupinách, jedna před Jupiterem a druhá za ním, všichni ale obíhají Slunce ve stejném směru jako Jupiter. V roce 2015 objevená, v současnosti bezejmenná planetka BZ509, ovšem obíhá Slunce retrográdně a její gravitační tanec s Jupiterem je mnohem složitější. Proč tomu tak je není v současnosti známo a je předmětem výzkumu, pokud by se to podařilo rozlousknout, tak by to vypovědělo o rané Sluneční soustavě. Nedávná populární hypotéza praví, že Jupiter zachytil BZ509 před miliardami let z mezihvězdného prostoru, zatímco konkurenční hypotéza tvrdí, že BZ509 pochází z naší Sluneční soustavy, ze vzdáleného Oortova mračna komet, možná teprve nedávno. Odpověď by mohla přijít po podrobnějším studiu modelů oběžných drah poblíž Jupiteru a jejich pravděpodobnosti a stability, nebo možná přímým pozorováním vlastností tohoto neobvyklého objektu.

Štítky: 2015BZ509, Asteroid, Jupiter


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »