Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6744 podrobně

Uznání: NASA, ESA, and the LEGUS team

Krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných let, takže je větší než naše vlastní Mléčná dráha. Nachází se zhruba 30 miliónů světelných let daleko v jižních souhvězdí Páva (Pavo) a její galaktický disk je vůči nám skloněn. Tento detailní snímek nedalekého vesmírného ostrova z Hubbla zabírá přes centrální oblasti NGC 6744 asi 24 000 světelných let a kombinuje obrazová data ve viditelném a ultrafialovém světle. Obřímu žlutému jádru této galaxie ve viditelném světle dominují staré, chladné hvězdy. Kolem jádra jsou ve vnitřních ramenech růžové hvězdotvorné oblasti a mladé hvězdokupy. Mladé hvězdokupy jsou jasné v ultrafialových vlnových délkách a jsou vidět v modrých a fialových barvách.

Štítky: Ngc6744, Spirální galaxie, Ultrafialový, Star-formation


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »