Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplexní Jupiter

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS; Composition: David Marriott

Jak komplexní je Jupiter? Sonda NASA Juno k Jupiteru zjišťuje, že tato obří planeta je složitější, než se čekalo. Jupiterovo magnetické pole se ukázalo být značně odlišnější od jednoduchého dipólového pole naší Země a které vykazuje několik pólů zanořených v komplikované síti více spletité na severu než na jihu. Rádiová měření z Juno ukazují, že atmosféra Jupiteru má strukturu dobře pod horní pokrývkou mraků, dokonce stovky kilometrů hluboko. Nově nalezená komplexnost Jupiteru je evidentní také na jižních mracích, jak je patrné na tomto snímku. Planetu obepínající zóny a pásy, které dominují kolem rovníku se rozpadají do komplexní oblačnosti bouřkových vírů velikosti kontinentů. Sonda Juno pokračuje ve svých průletech kolem této velké planety na své eliptické dráze každých 53 dní a pokaždé zkoumá trochu jiné sektory.

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »