Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční sloup nad Norskem

Uznání: Thorleif Rødland

Už jste někdy viděli sluneční sloup? Když Slunce vychází nebo zapadá při chladném vzduchu, tak krystaly padajícího ledu mohou odrážet sluneční světlo a tvořit neobvyklý sloup světla. Při padání z vysokých mraků led někdy vytváří ploché, šestistranné krystaly. Odpor vzduchu způsobuje, že tyto krystaly se po většinu času snáší k zemi téměř naplocho. Sluneční světlo odrážené od vhodně orientovaných krystalů vytváří úkaz slunečního sloupu . Na snímku z minulého týdne sluneční pilíř odráží světlo ze Slunce zapadajícího nad Fensfjorden v Norsku.

Štítky: Sun Pillar, Ledové krystaly, Norway


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »