Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolize NGC 3256

Uznání a license: NASA, ESA, Hubble Space Telescope

Pekuliární galaxie NGC 3256, která se vyznačuje neobvykle jasnou centrální oblastí, zkroucenými prachovými pásy a daleko sahajícími slapovými ohony, je po kolizi opravdu kosmických rozměrů. Asi 500 miliónů let stará kolize dvou jednotlivých galaxií zabírá na tomto ostrém pohledu z Hubbla zhruba 100 tisíc světelných let. Když jsou dvě galaxie ve srážce, tak ke srážkám jednotlivých hvězd dochází pochopitelně jen zřídka. Zato interagují obří galaktická mračna molekulárního plynu a prachu a přitom vytváří poryvy překotného vznikání hvězd. V této srážce galaxií měly obě původní spirální galaxie podobné hmotnosti. Jejich disky už nejdou rozlišit a jejich dvě galaktická jádra zakrývá neprůhledný prach. Na časové škále několika set miliónů roků se jádra nejspíš také sloučí a NGC 3256 se stane jedinou velkou eliptickou galaxií. NGC 3256 je ve vzdálenosti téměř 100 miliónů světelných let v jižním mořeplaveckém souhvězdí Plachty (Vela). Na snímku jsou dokonce ještě vzdálenější galaxie pozadí a paprsčité hvězdy popředí.

Štítky: Galaxie, Srážka, Merger


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »