Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soutěž o nejlepší vědu z Fermiho

Uznání: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration, Jay Friedlander (Goddard Spaceflight Center)

NASA vypustila kosmický gama dalekohled Fermi na oběžnou dráhu 11. června 2008. Jeho přístroje detekují gama paprsky, světlo, které je tisíckrát až sto miliardkrát energetičtější, než to, které vidíme očima. Fermiho vysokoenergetická výzkumná pouť v poslední dekádě vyústila do množství úžasných objevů od extrémních prostředí nad naší planetou až přes celý vesmír. Nyní můžete sami hlasovat pro doposud nejlepší výsledky. Na oslavu 10. Fermiho výročí bylo vybráno 16 snímků, které představují vědecké výsledky a zastupují celé skupiny. Do prvního kola hlasování vašeho oblíbeného výsledku následujte tento odkaz vyberte si z každého páru a vraťte se zase za dva týdny hlasovat v dalším kole. Vítěz Fermiho finále bude oznámen 6. srpna při desátém výročí prvních vědeckých dat z Fermiho.

Štítky: Fermi, Gamma ray, Skupiny, Spolupráce


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »