Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars a Mléčná dráha z venkova

Uznání a copyright: Jose Luis Hernandez Verdejo

Na pozemské obloze nyní jasně září Mars. Na panoramatu krajiny pořízeném minulý měsíc ve španělském národním parku Parque Nacional de Cabaneros je vidět, jak na poklidné noční obloze nad vzdálenými kopci vychází žlutý Mars. Nad kopci se do hvězdnaté oblohy prostírá také Mléčná dráha. Její slabé růžové mlhoviny, brázdy a řeky kosmického prachu se mísí s bledou difuzní září světla hvězd. Vpravo od hvězdných mračen centrální Mléčné dráhy září jasná hvězda Antares, která se svým se žlutavým odstínem připomíná Mars. Na cestě k rudé planetě jsou pochopitelně také maličké cubesaty ze Země.

Štítky: Mars, Mléčná dráha, Spain, Cubesat


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »