Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Někomu to může připadat jako kočičí oko. Okouzlující mlhovina Kočičí oko se ovšem nachází 3 tisíce světelných let přes mezihvězdný prostor daleko od Země. Klasická planetární mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) představuje závěrečnou, krátkou, ale nádhernou fázi v životě Slunci podobné hvězdy. Umírající centrální hvězda této mlhoviny může vytvářet jednoduchý vnější vzor v prachových soustředných obálkách odhazováním vnějších vrstev v sérii pravidelných křečí. Ovšem vznik krásných, ale složitějších vnitřních struktur není zatím dobře pochopen. Na digitálně zaostřeném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je zřetelně vidět opravdu kosmické oko, které měří přes půl světelného roku. Astronomové při pohledu do Kočičího oka vidí osud našeho Slunce, které má souzeno za asi 5 miliard let vstoupit do své vlastní fáze planetární mlhoviny.

Štítky: Planetární mlhovina, Kočičí oko, Ngc 6543


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »