Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GLAST

Uznání: NASA, DOE, Fermi Gamma-ray Space Telescope Collaboration

Raketa Delta II už velice dávno odstartovala 11. června 2008 ve 12:05 východoamerického letního času ze základny amerického letectva na mysu Canaveral, stoupala přes oblaka kouře a opustila naši planetu. V nákladovém prostoru nesla gama dalekohled GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope). Technologie detektoru GLAST byla vyvinuta pro použití v pozemských urychlovačích částic. GLAST tak dokáže z oběžné dráhy detekovat gama záření z extrémního prostředí nad Zemí a přes vzdálený vesmír, včetně superhmotných černých děr v centrech vzdálených aktivních galaxií a zdrojů silných záblesků gama. Tyto mocné kosmické urychlovače dosahují energií, které nejsou možní v pozemských laboratořích. Observatoř je nyní známa jako kosmický gama dalekohled Fermi a při 10. výročí jeho vypuštění si můžete začít soutěžit o nejlepší vědu z Fermiho.

Štítky: GLAST, Fermi, Gamma ray, Raketa


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »