Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd 2

Uznání videa: morn1415 (YouTube); Images Credit: NASA (typically); Music: Alpha (Vangelis)

Jak je velké naše Slunce v porovnání s jinými hvězdami? Dramatická a populární videa na YouTube ukazují poměrné velikosti planet, hvězd a dokonce vesmíru od nejmenšího k největšímu. Toto video začíná s pozemským Měsícem a pokračuje se stále většími měsíci a planetami v naší Sluneční soustavě. Brzy je vidět Slunce v porovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem sousedství Galaxie Mléčné dráhy. Konečně jsou vidět velikosti hvězd ve srovnání s Galaxií Mléčnou dráhou, galaxiemi v celém pozorovatelném vesmíru a spekulativně v oblasti potenciálně většího multiversa. Stojí za zmínku, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě Slunce a Betelgeuse nejsou známy z přímého pozorování, ale jsou odvozeny z jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. I když je tato vzdělávací pomůcka většinou přesná, tak čtenáři APODu se vyzývají pomůcku využít a upozorněním na nepřesnosti ve videu možná i pomoci udělat budoucí verzi ještě přesnější.

Štítky: Vesmír, Relative sizes, Hvězdy


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »