Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená oblačná duha nad Delaware

Uznání a copyright: Michael C. Neff (Neffworks Artography

Jaká je to duha? V tomto případě nepršelo, to co zobrazeno je ve skutečnosti červená oblačná duha. Neobvyklý nebeský oblouk byl vidět minulý měsíc při západu Slunce v Rehoboth Beach ve státě Delaware v USA. Když si fotograf uvědomil, že vidí něco výjmečného, tak to zachytil na jedinou dosažitelnou kameru - na mobilu. Mračna se skládají z kapiček vody a u oblačné duhy skupina kapek oblaku odráží zpátky světlo z jasného Slunce (nebo Měsíce) na opačné straně oblohy. Mezi podobné jevy patří duha v mlze a glorie z letadla. Červenou barvu zde způsobuje skutečnost, že vzduch v atmosféře lépe rozptyluje modré světlo, což způsobuje, že většina oblohy se jeví modrá. Pečlivá prohlídka ukazuje další četné oblouky uvnitř vnějšího oblouku, který je způsobován kvantovou difrakcí.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1700+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Oblačná duha, Rainbow, Delaware


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »